Έντυπη Έκδοση
Διαρκής αγώνας επιβίωσης μέσα σε καταιγιστικές ιστορικές αλλαγές
O Antoine ονομάστηκε από τη μητέρα του «καλότυχος» μόλις γεννήθηκε και αυτό το προσωνύμιο μοιάζει ειρωνικό αν αναλογιστούμε τα τραυματικά βιώματα που είχε από το 1898, όταν γεννήθηκε στην οθωμανική Θεσσαλονίκη, μέχρι τη μετανάστευσή του στην Αμερική το 1962. Αφετέρου, ίσως πράγματι να ήταν τυχερός, εφόσον κατάφερε να επιβιώσει από τον κατακλυσμό που σάρωσε τα […]